NETOLERANČNÍ PATENTY
 
Motto:
„Jen jeden názor je nesprávný, a to ten, že jen jeden názor je správný.“
(E. Feuchtersleben, německý lékař a spisovatel 19.století)
 
 
Na každého z nás přichází občas netolerance. Netoleranční patenty nejen vyzařujeme, ale samozřejmě i vyslovujeme jako nezvratné a jedině platné soudy. Nevůle ke změnám, obranný stereotyp a zvyk začínají být nejen železnou košilí, ale přímo brněním, kterým se chráníme před měnícími se okolnostmi a světem, prchajícím před námi k našim dětem.
Nastupuje tzv. projevová usedlost, kterou nastolujeme, abychom chránili své teritorium, jako pejskové, kteří očurávají patníky kolem svého dvora.
 
Tuto projevovou usedlost vydáváme za neměnný kodex nejen svůj, ale celé rodiny. A když říkám rodiny, myslím tím, že je snad závazný i pro děti.
 
Kam až jsou rodinná pravidla skutečně pravidly hry vaší rodiny a kde začíná naše neochota přijmout zdravý podnět ke změně zajetého a stokrát utvrzovaného nefunkčního nesmyslu, který tu zůstal mezi námi jako zkamenělina?
 
Kde je stereotyp ještě funkčním desaterem, které dává rodině řád, bez něhož by nefungovala, a kde začíná pouhá projevová usedlost?
 
Brzo ráno mi začínají pod okny krásně řvát ptáci! Přijde jaro, přijde. Jaro je příhodný impuls ke změnám. Možná také příležitost zaregistrovat neodůvodněnou vlastní „zabejčenost“, neochotu k přijetí podnětů nejen ze strany partnerů, ale i dětí.
 
Ustupovat je umění. Neměnit názory nebývá vždy ctnost, ale za určitých okolností třeba taky pouhopouhá blbost. Zkusme vystoupit ze své kůže a podívejme se na sebe zvenčí. Jako na cizího. Zkusme otevřít bránu k sobě. Nechat padací most zvednout, nechat vstoupit ten skutečný svět, který jsme možná vytěsnili za hradby.
 
Projevová usedlost je předzvěst konce. Svět kolem naší vozové hradby začne být nepřátelským, protože nezvládnutelným a tudíž nezvládnutým. Máme z něj strach a osočujeme ho. Stáváme se zajatcem sebe sama.
 
Znal jsem člověka, který celý život budoval kolem své zahrady neproniknutelný vysoký živý plot, aby měl „svatý pokoj“. Jednou na své zahradě upadl a i když sousedi a kolemjdoucí byli jen pár metrů vzdáleni, nikdo ho neviděl, neslyšel, a bohužel – nikdo mu nepomohl…
Nemám rád, když někdo nedostatek vlastních myšlenek nahrazuje listováním v knihách citátů a čirou náhodou vydává geniální myšlenky za své. I v tom je umění tolerance - přiznat si, že všechno už bylo řečeno a někdo to řekl geniálně za mě.

Netolerance není záležitost věku. Netolerance je neochota otevřít se světu, protože jak říká tatarské přísloví „s původní srstí se smrti nedožije ani pes.“
 
 
 

Archiv »

Cykloturistika penzionTelč ChalupaChata SlavoniceChata StrmilovPenzionUbytování StrmilovChalupa lesUbytování skupinyRybyKunžakJižní ČechyJižní Čechy PenzionCyklistika chalupa

Jan Krůta / Zítra najdeme Brejle!

14. 09. 2010 | přidat komentář

 

Ahoj přátelé a kamarádi,
 
jsem rád, že jsem Vám mohl poskytnout provizorní útulek tady na mém webu. Ale provizorium končí. Zítra večer najdete nové brejle.

Máte malý plat?

14. 09. 2010 | přidat komentář

Z mailové pošty:

Přijde chlapík k šéfovi do kanceláře a stěžuje si: "Šéfe, nemohli
byste mi zvýšit plat? Vždyť tu už dělám 10 roků za 8000 Kč měsíčně."

 

Jan Krůta / Fenomen jménem burčák

13. 09. 2010 | přidat komentář

Dočetl jsem se, že společnost Chateau Lednice chystá instalace nového přístroje burčákomat. V ní se bude uchovávat nedokvašený mok v nízké teplotě a zákazník si ho nechá dokvasit doma, kdykoliv se mu zachce. Stačí vytáhnout láhev z lednice a nechat proces kvašení dokončit.
 

Jan Krůta / Kubišová kontra Vondráčková?

13. 09. 2010 | přidat komentář

Médii vybičovaný zájem o zcela běžný komerční spor... Myslíte, že nebýt těchto jmen známých zpěvaček, někoho by podobný spor zaujal?

Eliška / Příručka sexu pro starší a pokročilé?

12. 09. 2010 | přidat komentář

Zamyšlení Peggy o sexu starších a pokročilých vzbudil velkou pozornost. Komentář lišky Elišky nelze jen tak přehlédnout:

No baby moje milé, to je strefa do černého- sex ve věku babiček. No já myslím kdybych pustila svou vyřídilku z uzdy co se týká tohoto tématu, červenala by se i ucha u prádelního hrnce.Tak za všechny ty divoké eskapády z mladšího věku , kdy pohled na mé tělo rajcoval chlapy od sedmnácti do sedmdesáti , jedna příhoda asi půl roku stará.

Jan Krůta / OKOLO TŘEBONĚ

11. 09. 2010 | přidat komentář

Jsem na Třeboňsku s kamarády na kolech. Po deváté ráno nestylově sedám do auta a jedu se mrknout na třeboňské náměstí. Jakási divoká burza starožitností... spíš blešák. Mezi lidmi paní s výrobky prý z chráněné dílny. Dal jsem dvacku. Výrobky v košíčku skoro vůbec nevidět... Skončí ty peníze opravdu u lidí v chráněné dílně? Kousek dál mě na stolku bleší trhovkyně upoutal nadmíru užitečný spisek  Lidový slovník zdravotní ("Příručka, která nesvádí ku škodlivému a mnohdy i osudnému sebeléčení a lehkomyslnému opomíjení řádné pomoci lékařské, nýbrž která sloužiti má k doplnění, vysvětlení i k důvěře v různé zákroky a nařízení lékařovy.") 
 

A.Fischer / JAK SE TO VEZME

10. 09. 2010 | přidat komentář

Pan prezident Václav Klaus navštívil Sněmovnu Parlamentu ČR a hned bylo o čem psát. Už před jeho vystoupením média spekulovala, o čem asi bude mluvit, po vystoupení vysvětlovala prostřednictvím různých známých i neznámých úst, co, proč a jak asi chtěl prezident říci. Došlo také k všeobecnému hodnocení jako při opravě maturitní slohové práce. Jedno však mnohým posluchačům a čtenářům ušlo. Prezident sněmovnu nepochválil.

Peggy / Příručka sexu pro starší a pokročilé.

09. 09. 2010 | přidat komentář

Občas kouknu večer na Aktuálně. cz. Je to moje oblíbený čtení. Jednak je tam hodně chytrého psaní a pak, nejvíc pročítám Blogy. To je počtení! Tohle prolínání všeho.. Politika, obyčejný život, denní zážitky, úvahy, osobní postřehy a vůbec, vždyť všichni víte.
Naposledy mě zaujal blog pana Václava Klause mladšího. „ Je anální sex normální?“ A právě tohle spojení mne zaujalo.
Anální sex a mladý Klaus.( Oóóóó, vypadalo to velmi slibně!!!!)
 

Jiří P. Kříž / Divadla po prázdninách a Dívka s pomeranči

08. 09. 2010 | přidat komentář

Divadlo žije i o prázdninách. A také se v tom období dají mazat resty z konce sezóny.

O to těžšší to budou mít divadla po prázdninách.
Jen aby pod vládou rozpočtové odpovědnosti nezačalo být definitivně "po nich"! Kultuře se opět - jako všechny vlády před tou nejnovější - vyhýbá.
 

 

 

Jan Krůta / Miliony dopadly na Soláň

07. 09. 2010 | přidat komentář

Mám dlouholetou slabost pro Valašsko. Nemyslím si sice, že Valaši jsou jedna rodina, ale přece jen bych předpokládal, že vnímaví a citliví lidé, kteří chtějí pro region to nejlepší, si rozumějí. Zastavil jsem se na oběd na Soláni nad Velkými Karlovicemi. Upoutala mě stavba nového informačního centra Zvonice. 

index | 11-20 | předchozí | následující | Celkem 118 článků


Copyright © Jan Krůta, 2008–2010 | Tento web pohání phpRS